Katedra žurnalistiky a nových médií súčasťou prestížnej medzinárodnej iniciatívy

Katedra žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre získala ako jediná katedra zo Slovenska pozvanie na prestížne medzinárodné podujatie s názvom Mediálna štafeta. Jeho vznik iniciovali v roku 2015 katedry komunikačných a mediálnych štúdií Vedeckých univerzít v Pécsi a Segedíne. Koná sa raz ročne a organizačne ju zastrešuje vždy iné univerzitné pracovisko. Cieľom projektu je rozvíjať spoluprácu a dialóg medzi katedrami zameranými na komunikáciu, médiá a žurnalistiku v Maďarsku a okolitých krajinách.

medialna stafeta web 23 1

Našu katedru na Mediálnej štafete reprezentovala doc. PhDr. Jitka Rožňová, PhD.
foto: doc. PhDr. Jitka Rožňová, PhD.

Aktuálny ročník Mediálnej štafety, ktorý mal vďaka našej katedre po prvýkrát aj zástupcu zo Slovenska, usporiadala koncom novembra Katedra sociológie a komunikácie Technickej a ekonomickej univerzity v Budapešti. Na dvojdňovom podujatí sa prezentovalo 18 katedier žurnalistiky a mediálnej komunikácie; súčasťou programu boli prednášky, okrúhly stôl aj workshop zameraný na kľúčové otázky univerzitného vzdelávania a výskumu v mediálnej oblasti, ktorý bol rozdelený do šiestich tematických okruhov: vzdelávanie pracujúcich študentov, absencia mladej generácie výskumných pracovníkov, publikačný tlak a kultúra Q1, výzvy spojené s výučbou v anglickom a iných cudzích jazykoch, pracovný trh a veda, ako aj umelá inteligencia vo vzdelávaní. Zaujímavosťou workshopu bolo, že sa ho paralelne (na dvoch rôznych dejiskách) zúčastnili pedagógovia i študenti, pričom spoločné vyhodnotenie výsledkov, ako aj diskusia o možnostiach riešenia nastolených problémov priniesla veľmi zaujímavé a inšpiratívne závery.

Katedra žurnalistiky a nových médií FF UKF tak získala nielen zastúpenie na ďalších ročníkoch Mediálnej štafety, ale aj zaujímavé ponuky na projektovú, publikačnú i pedagogickú spoluprácu, ktorú by v budúcnosti rada využila.

Text: doc. PhDr. Jitka Rožňová, PhD.

Foto: autorka